Budowa domu- w jakiej technologii może zostać przeprowadzona?

Budowa domu to najczęściej duża, rozłożona w czasie i wieloetapowa inwestycja. Wymaga ona dopilnowania szeregu kwestii formalnych, ale i sprecyzowania potrzeb inwestorów, co do tego, jakie wymagania ma spełniać gotowy już i oddany do użytku budynek. Ważną decyzją, jaką należy podjąć już na starcie jest to, w jakiej technologii ma zostać wybudowany nasz dom. Wybór technologii ma wpływ na czas budowy, cechy specyficzne samego budynku, a także na całkowite koszty takiej inwestycji. Jakie są technologie budowy domu? Jaka okaże się najlepsza w naszym przypadku? Które możliwości warto wziąć pod uwagę?

Technologie budowy domu- dwie najpopularniejsze możliwości

Wybór odpowiedniej technologii jest ważny jeszcze z innego względu. Poszczególne technologie budowy wymagają bowiem zatrudnienia odpowiedniej ekipy, która będzie się specjalizować właśnie w danej technologii. Zdarza się, że poszukiwania wykonawcy bywają czasochłonne. Natomiast możliwe do zastosowania technologie budowy domu to:

– Technologia murowana- szacuje się, że około 90% wszystkich inwestycji w naszym kraju powstaje właśnie w tej technologii, co sprawia, że zyskuje ona miano tej najpopularniejszej. W tej technologii materiałem budulcowym są cegły, bloczki bądź też pustaki, a konstrukcja ścian wykonywana jest na mokro z wykorzystaniem specjalistycznej zaprawy. Tak wykonane ściany są także odpowiedzialne za odpowiednią izolacyjność całego budynku. Stanowią też solidną ochronę przed wiatrem. Ze względu na potrzebne materiały oraz czas realizacji takiej inwestycji- jest ona dość kosztowna. Dodatkowo, konieczność przeprowadzania wielu prac mokrych wymusza planowanie ich w tych miesiącach, kiedy nie ma dużych mrozów. Przyjmuje się, że minimalny czas na wzniesienie takiego budynku to minimum rok czasu. Technologia ta daje duże możliwości konstrukcyjne.

– Technologia szkieletowa, dom kanadyjski to alternatywa dla technologii murowanej, w przypadku której materiałem konstrukcyjnym jest odpowiednio przygotowane, wysuszone i zakonserwowane drewno. W tej technologii wiele elementów konstrukcji budynków można też wykonać w formie prefabrykatów. Stosunkowo łatwo rozbudowuje się też już istniejące budynki. Zdecydowanie, sprawdzając stosowane technologie budowy domu- ta technologia stale zyskuje na popularności. Jeśli chodzi o czas potrzebny na wzniesienie budynku szkieletowego to jest on znacznie mniejszy od podobnego budynku, ale wznoszonego w technologii murowanej. Wszystko przez to, że prace mokre ograniczają się do samego wylewania fundamentów pod inwestycję. Przy przestrzeganiu kluczowych założeń tej technologii, dom z drewna może mieć tak samo dobre parametry izolacyjne, co dom murowany. Warto także zwrócić uwagę na to, że trwałość budynków szkieletowych jest porównywalna do trwałości budynków murowanych. Jeszcze jedną istotną kwestią jest koszt budowy domu w technologii szkieletowej- jest to opcja znacznie tańsza od sytuacji, w której taki sam budynek byłby wznoszony w technologii murowanej.