Czy samodzielne ułożenie jadłospisu jest trudne? Jak to zrobić?

Chcąc zmienić swoją codzienną dietę bardzo często trzeba poświęcić czas na to, aby dowiedzieć się czegoś więcej o różnych produktach żywnościowych. Warto też przeanalizować swoją dotychczasową dietę, aby ocenić, co warto zmienić w pierwszej kolejności. Nierzadko zdarza się, że oglądając już gotowe, dostępne w sieci jadłospisy możemy mieć wrażenie, że są trudne do wprowadzenia w życie, a także że wymagają ciągłego przygotowywania i gotowania potraw w kuchni, co też nie każdy lubi. Dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porad u profesjonalnego dietetyka. Zdrowa dieta nie musi być skomplikowana i nie musi też oznaczać ciągłych wyrzeczeń.

Jaka powinna być odpowiednia dieta?

Jadłospis układany przez dietetyka to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy chcemy schudnąć, nie mamy czasu zająć się tym samodzielnie bądź też chcemy uzyskać wsparcie podczas eliminacji konkretnych produktów z diety. Po indywidualnie układane jadłospisy sięgają także sportowcy i osoby trenujące określone dyscypliny sportowe.

Wizyta u dietetyka może odbyć się w jednej z bardziej znanych sieci gabinetów dietetycznych Projekt Zdrowie. Szczegóły związane z możliwością umówienia się na konsultację można uzyskać bezpośrednio na stronie- projektzdrowie.info. Co można zrobić, aby samodzielnie opracować jadłospis, który będzie jednocześnie smaczny i zdrowy?

1. Warto planować swoje posiłki co około 3-4 godziny tak, aby jeść regularnie i podkręcić swój metabolizm. Aby kontrolować swoją wagę warto też na starcie obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie tak dobierać potrawy, aby go nie przekraczać. Dzięki temu będzie można kontrolować swoją wagę.

2. Pamiętajmy o tym, aby w naszym jadłospisie nie zabrakło produktów ze wszystkich grup produktów. Dobrym nawykiem jest uwzględnienie w diecie przynajmniej jednego warzywa i jednego owocu do zjedzenia w ciągu dnia. W szczycie sezonu, kiedy owoce i warzywa są najzdrowsze ta ilość może być znacznie większa. Wówczas warzywa i owoce mogą być składowymi przygotowywanych dań.

3. Układając jadłospis postarajmy się ograniczyć ilość białego pieczywa na rzecz pełnoziarnistego. Postarajmy się planować takie dania obiadowe, które nie będą bardzo kaloryczne, ale które zapewnią nam energię na cały dzień. W takiej roli doskonale sprawdza się ryż, kasze oraz makarony, a nawet ziemniaki.

4. W naszym jadłospisie powinniśmy ograniczyć cukry proste, żywność mocno przetworzoną, a także potrawy zawierające w sobie duże ilości tłuszczy nasyconych. Ograniczamy także dania kuchni fast food. Wszystkie tego rodzaju produkty są kaloryczne, mało sycące, a jednocześnie maja znikomą wartość dla organizmu. Ich jedzenie po prostu się nie opłaca.

5. Pamiętajmy o tym, że mając już gotowy jadłospis zawsze może się zdarzyć sytuacja, kiedy będziemy mieli ochotę na zjedzenie czegoś innego czy dodatkowego. Warto dać sobie też pewien margines luzu pamiętając o tym, że od jednego posiłku się nie przytyje ani się nie schudnie. Lepiej spojrzeć na dietę i na nasz jadłospis całościowo.

6. W jadłospisie warto uwzględnić regularne picie wody. Można nawet ustawiać sobie przypomnienia, dzięki którym nie będziemy o tym zapominać w ciągu dnia. Powinna to być ilość minimum 2 l dziennie i najlepiej, aby to była woda niegazowana.