Zdrowie psychiczne, a prawidłowe odżywianie- czy mają ze sobą coś wspólnego?

To w jaki sposób się odżywiamy wpływa na nasze samopoczucie i na naszą psychikę. Zaburzenia odżywiania mają bardzo wiele wspólnego z naszą kondycją psychiczną, co potwierdzają liczne badania. Dlatego też bardzo często w przebiegu różnego rodzaju chorób zaleca się wzięcie pod lupę każdego aspektu naszego życia, także tego, co jemy, jak się odżywiamy, a także czy pozostajemy aktywni fizycznie. Liczne choroby takie jak bulimia, anoreksja czy kompulsywne objadanie się mają swoje podłoże w psychice człowieka. Jedną z dziedzin psychiatrii jest nutripsychiatria- bada ona wpływ sposobu odżywiania się na kondycję psychiczną człowieka. Jest to stosunkowo nowa dziedzina w ramach psychiatrii, która bierze pod lupę to, jak wygląda w praktyce dieta a zdrowie psychiczne.

Czy zdrowe odżywianie się może zapobiegać depresji?

Wstępne badania, jakie przeprowadzono pokazują, że właściwy sposób odżywiania się idący bardziej w kierunku diety lekkostrawnej może zmniejszać ryzyko zapadania na depresję. Jest to szczególnie widoczne u ludzi młodych. Odpowiednia dieta może także mieć dobroczynny wpływ na samopoczucie psychiczne osób starszych zmniejszając występowanie u nich stanów lękowych.

Za najbardziej polecaną dietę podaje się śródziemnomorski sposób żywienia, pełen warzyw i owoców, a także naturalnych przeciwutleniaczy. Dieta polega także na ograniczeniu tłuszczy nasyconych oraz dużej ilości węglowodanów, a po przeciwległej stronie dla kontrastu będzie dieta, która jest bogata w te niezdrowe składniki i która bywa określana mianem „diety zachodniej”.

W przypadku tzw. „diety zachodniej” można też mówić o jej negatywnym wpływie na rozwój choroby afektywnej- dwubiegunowej. Niewłaściwy sposób żywienia może znacząco pogłębiać jej objawy.

Niemalże oczywistą kwestią jest to, że nasz sposób odżywiania się ma wpływ na nasz nastrój. Dlatego też niewłaściwa dieta będzie w konsekwencji powodowała zaburzenia nastroju. Jego poprawę często uzyskujemy poprzez spożywanie nadmiernych ilości cukrów prostych. Na dłuższą metę powoduje to ogromne wahania poziomu cukru we krwi i złe samopoczucie. Duże spożycie cukrów bardzo szybko odbija się też na naszej wadze i na naszym wyglądzie, co bywa kolejnym problemem do zmartwień i co może powodować obniżenie nastroju.

Jak naprawić swoją relację z jedzeniem?

W mediach coraz częściej mówi się nawet nie tylko o przejściu na zdrową dietę, co o poprawie własnej relacji z jedzeniem. Jest to jak najbardziej uzasadnione wiedząc, że dieta a zdrowie psychiczne to dwa, bardzo mocno powiązane ze sobą aspekty naszego życia. Zmiany na lepsze w swoim życiu warto rozpocząć od zaraz. W tym celu pomocna może okazać się wizyta u dietetyka i będzie ona tym bardziej wskazana im bardziej niezdrowa i nieodpowiednia jest nasza dieta bądź też jeśli mamy duży problem z naszą obecną wagą. Wsparcia możemy szukać u specjalistów od projektzdrowie.info. Na początku rewolucji żywieniowej w naszym życiu może być bardzo trudno przejść nam na zupełnie nowe nawyki. Dlatego też istotne jest podtrzymywanie w sobie wewnętrznej motywacji do działania. Na późniejszym etapie motywację można bardzo często czerpać z widocznych efektów diety- spadku masy ciała czy też lepszym samopoczuciu.

Dodaj komentarz