Płytki ceramiczne- wybór odpowiedniej ceramiki i jej właściwa pielęgnacja

Ceramika  w postaci płytek jest materiałem chętnie wybieranym do łazienek oraz do kuchni, wszystko dzięki temu, że cechuje się dobrą odpornością na wilgoć. Jednakże, każdy, kto już rozpoczął poszukiwania płytek idealnych za pewne wie, że ceramika może być różna i to nie tylko pod względem swojej estetyki. Poszczególne jej warianty różnicuje trwałość takich kafelków. Jednakże, ich niezmienne piękno przez lata gwarantuje także jeszcze jedna zmienna- ich odpowiednia pielęgnacja. Wobec tego, co niszczy płytki ceramiczne, jak o nie dbać, a jakich preparatów na pewno nie powinniśmy używać?

Dlaczego płytki mogą się ścierać?

Tak naprawdę, wszystkie płytki ceramiczne mogą się z czasem ścierać, zwłaszcza w pomieszczeniach często przez nas użytkowanych. Taki jest sposób ich zużywania się, jednakże, niektóre płytki będą się ścierać szybciej, a inne znacznie wolniej. Płytki ceramiczne o wysokiej klasie ścieralności- w zależności od przyjętego systemu oznaczeń mogą to być kafelki o IV lub V klasie ścieralności- mogą pozostać niezmiennie piękne nawet przez kilkanaście lat i nie zauważymy na ich powierzchni upływu czasu. Z tego też względu- warto wybierać ceramikę o wysokiej jakości. W jej przypadku możemy mieć niemalże pewność tego, że szybciej znudzi się nam ich wygląd niż się nam one zużyją i będą wymagały wymiany na nowe. Ciekawe kolekcje ceramiki włoskich producentów, które odznaczają się bardzo dobrą jakością znajdziemy na stronie mirad.pl.

Jak dbać o płytki ceramiczne?

Żywotność naszej ceramiki zależy też od naszego sposobu dbania o nią. Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest mycie ich powierzchni z wykorzystaniem preparatów, które są do tego celu dedykowane. Zadając sobie pytanie o to, jak dbać o płytki ceramiczne w szczególności powinniśmy uważać na różnego rodzaju specyfiki stosowane jako „domowe sposoby” czyszczenia, wybielania i nabłyszczania ceramiki. Nie powinniśmy stosować żadnych wybielaczy, kwasu chlorowodorowego, sody oczyszczonej oraz żadnych kwasków, które mogą nie tylko uszkodzić powierzchnię płytek, ale i spowodować na nich wystąpienie nieestetycznie wyglądających wykwitów i przebarwień.

 

Oczywiście, tym, co niszczy płytki ceramiczne jest nadmierna ilość wilgoci, która może podejść pod spód płytek i powodować ich wybrzuszenie się. Należy więc uważać, aby zbyt mocno nie zalać naszej łazienki, gdyż ze zbyt dużą ilością wody nawet ceramika nie będzie w stanie sobie poradzić. Dodatkowo, do czyszczenia i mycia podłogi ceramicznej wykorzystujemy mopy o miękkiej strukturze unikając szczotek czy też druciaków, które mogłyby w łatwy sposób zarysować powierzchnię płytek. Przestrzegając tych kilku prostych zasad bardzo szybko przekonamy się, że płytki ceramiczne są łatwe w obsłudze, nie wymagają od nas zbyt wiele uwagi, a są piękne i w prosty sposób można utrzymać je w czystości. To właśnie z tego względu są cenionym materiałem wykończeniowym.